Sto królików w ciemnym magazynie

Kiedyś było ich bardzo dużo, ale zostało niewiele. Książka obrazowa „Teodor” może być wspaniałym prezentem na urodziny i wigilię Bożego Narodzenia. Może, ale trzeba się spieszyć. Na entuzjastów artystycznych publikacji czeka jedynie sto egzemplarzy.

Jeszcze niedawno Maria Szczodrowska broniła dyplomu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To wtedy królik Teodor, który ma problemy z wymową głoski „R”, wyszedł pierwszy raz z jej domowej pracowni. Ręcznie robiony tom docenili znajomi, profesorowie oraz Iwona Chmielewska. – Najważniejsze jest konsekwentne i niezwykle precyzyjne połączenie niespotykanej wizualnie formy z wysokim poziomem literackim i poznawczym – recenzuje najwybitniejsza polska autorka książek obrazowych i jednocześnie nauczycielka Szczodrowskiej.

Niewiele czasu zajmuje znalezienie wydawcy. Do autorki zgłasza się toruńska Fundacja Win-Win, która proponuje artystce współpracę. – Rzadko ma się do czynienia z tak wyjątkowymi dziełami – tłumaczy Ewelina Czajkowska, koordynatorka wydania. – W czasach taśmowej produkcji i globalnej jednorodności „Teodor” okazał się być odtrutką.

Blogerki i blogerzy oraz recenzenci i recenzentki zachwycają się przede wszystkim kunsztem wykonania: „Ciężko pojąć jak można tak wiele piękna włożyć w tak małą przestrzeń”, „Tak wyjątkowej książki dawno u nas nie było. I piszę to z pełną odpowiedzialnością. Ostrzegam: będą ochy i achy”, „Bo cała ta książka to detal nad detalami”. „Teodor” to koronkowa układanka. Składa się z odpowiednio dobranego płótna na okładkę oraz rodzaju papieru, fontów i innych typograficznych detali, zdjęć robionych aparatem mieszkowym z poł. XX wieku i… ręcznie wklejanych pazłotek. – Praca nad książką to wspaniała przygoda – mówi Maria Szczodrowska. – Cieszę się, że „Teodor” trafił już do tak wielu domów, ale mam nadzieję, że nie będzie to jednorazowe wydarzenie. Zachęcam rodziców do kupowania swoim dzieciom książek o wysokich walorach artystycznych, które wcale nie są w naszym kraju rzadkością. Rozglądajcie się!

Do książki dołączony jest audiobook. Głosu postaciom i narratorowi użyczyła znana aktorka Olga Bołądź, a muzykę skomponował Michał Jacaszek.

„Teodora” można zamówić przez stronę internetową teodor.winwin.org.pl/ Cena: 46 zł + koszty wysyłki

Więcej informacji: teodor.winwin.org.pl