Stefan Kornacki. Żużel i sztuka w jednym

Żużel w Toruniu to wspaniała okazja na prezentację twórczości toruńskich artystów. Jako pierwszy – Stefan Kornacki.

WIĘCEJ O PROJEKCIE
KONTAKT: Piotr Wielgus, Project Manager, 601 914 211, p.wielgus@pzr.org.pl

To artysta multimedialny. Autor instalacji, wideo, działań teatralnych i performance, poeta, pedagog. Jest absolwentem grafiki warsztatowej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, laureatem „Talentów Trójki 2012” w kategorii sztuki wizualne, przyznawanych przez Polskie Radio.

Autor interdyscyplinarnego, międzynarodowego programu dokumentalno-instalacyjnego w przestrzeni miejskiej, wykorzystującego uratowane napisy oraz neony pt. Inscription Project, zrealizowanego m.in. w Talllinnie (DesignoFestiwal, Valgus Festival), Kijowie (Euro 2012), Lizbonie (Plataforma Revolver) oraz na wielu festiwalach w Polsce. Do najważniejszych projektów zrealizowanych w ramach tego programu należy Ustawka (realizowana wspólnie ze skłóconymi grupami kibiców Apatora i Elany). W wystawach wzięły udział uratowane w Toruniu i Bydgoszczy napisy Apator, Elana, Kosmos, Uniwersam, Izba Przyjęć.

Jako poeta i muzyk jest twórcą oraz liderem zespołu SER CHARLES, w skład którego wchodzą: Adam Staszewski (bas), Tomasz Organek (gitary), Paweł Możuch (perkusja), którego debiutancki album ukazał się w listopadzie 2014 roku.

Jako reżyser i scenarzysta zrealizował teledysk „Niesymetryczne” razem z warszawską grupą Suffit Films, w którym brały udział osoby niewidome i głuchonieme. Jest założycielem grupy wideo Wunderbaum, z którą realizuje filmy dokumentalne m.in. o pracownikach zakładów, z których ratuje napisy w ramach projektu „INSCRIPTION”, razem z grupą Wunderbaum zrealizował również głośny materiał pt. USTAWKA.

Od samego początku współtworzy naukowo-artystyczny projekt „Instytut B-61”. Jest autorem polityczno-społecznego cyklu prac pt. LOCAL NEWS, wystawy z tego cyklu można było zobaczyć m.in. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, MCK w Bydgoszczy, Monopol w Warszawie, Plataforma Revolver w Lizbonie.

Jako grafik, zrealizował wystawy pt. Elemental Płyn i Prosperity. Jako pedagog prowadził zajęcia z dorosłymi w Klubie Abstynenta Flisak, był wychowawcą na obozach plastycznych Stowarzyszenia Paideia, współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Festiwalem Designu w Łodzi.

Jako kurator zrealizował m.in. wystawę „3 Pokolenia – jedna miłość” o kibicach Apatora. Wystawę przygotował wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzyżacy. Była to jedna z najliczniej odwiedzanych wystaw w toruńskim CSW. Na wystawie można było zobaczyć napis uratowany znad bramy starego stadionu żużlowego przy ul. Broniewskiego

Wystawiał m.in. w Sopocie, Warszawie, Łodzi, Zamościu, Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, Gdańsku. Za granicą jego prace można było zobaczyć w Lizbonie, Kijowie, Tallinie, Lwowie, Rydze.

Współpracuje z Fundacjami: Platon, You Have It, Win-Win, Nie Art, kuratorami – Mario Caeiro, Moniką Weychert-Waluszko, galeriami Monopol w Warszawie, Plataforma Revolver w Lizbonie.

Fundacja Win-Win i KS Toruń
Żużel. Sport z kulturą.

Wybrane prace Stefana Kornackiego:

 

20150509_153753 fragment_wizualizacji_ustawka_krzyzacy_2 goon_030 stefan_viproom SONY DSC na_dachu_apatora