21 myśli o teatrze

17 marca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone książce „21 myśli o teatrze”. Wydarzenie poprzedzi pokaz spektaklu „Upadki. Odcinek 2” Teatru 21, który rozpocznie o godz. 18.

„21 myśli o teatrze” to efekt pracy fotoreportażysty, grafików, teoretyczek sztuki i aktorów Teatru 21, który tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem. Sercem publikacji są zdjęcia Grzegorza Pressa. To przede wszystkim dokumentacja kilkumiesięcznej pracy nad przedstawieniem „Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3”, ale również innych perfomansów oraz prób. Dopełnienie fotografii stanowi 21 wypowiedzi aktorów. W specyfikę tego rodzaju sztuki wprowadza tekst Justyny Lipko-Koniecznej i Eweliny Godlewskiej-Byliniak. Działalność Teatru 21 jest dla nich przyczynkiem do szukania nowych perspektyw opisu. Wszystko po to, by uchronić artystów z niepełnosprawnością przed pułapką scenicznej prywatności, która stała się etykietą, jaką społeczność zgotowała ich twórczości.

Projekt graficzny opracowali Radosław Staniec i Maria Szczodrowska. Publikacja ma przyciągać uwagę surowością – odkrytym grzbietem i wyeksponowanym szyciem. Zestawiając ze sobą kolejne fotografie, graficy prowokowali napięcia i budowali historie. Wykorzystali architekturę książki, tworząc sytuacje, w których przekładając strony, oglądający animuje zdjęcia. W tych prostych zabiegach widoczna jest inspiracja książkami obrazowymi i photobookami z II poł. XX w.

W spotkaniu udział wezmą: dr Ewelina Godlewską Byliniak, Justyna Lipko-Konieczną, Radosław Staniec, Maria Szczodrowska, Grzegorz Press oraz Justyna Sobczyk.

Spotkanie i spektakl stanowią część programu II sesji semestru „Więcej niż teatr”, który jest realizowany w ramach projektu o tej samej nazwie przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego z okazji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Podczas sesji II, zatytułowanej „Estetyka – w poszukiwaniu własnego języka”, uczestnicy semestru spotkają się z twórcami trzech warszawskich teatrów: Agatą Adamek i Zbigniewem Gozdeckim (Teatr Zgoda), Justyną Sobczyk (Teatr 21) oraz Katarzyną Wińską (Teatr Opera Buffa). Będą mieli okazję poznać w praktyce odmienne metody pracy. Przekonają się, co/ kto stoi za każdym z zespołów, jakie inspiracje, jacy artyści, jakie idee stanowią źródło ich twórczości.

Projekt „Więcej niż teatr” koncentruje się wokół sztuki angażującej osoby niepełnosprawnościami. Jak piszą jego kuratorki, Jana Pilátová (Wydział Teatralny Akademii Sztuk Pięknych w Pradze), Justyna Sobczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie/Teatr 21), Magdalena Hasiuk (Instytut Sztuki PAN) oraz Anna Zubrzycki (współzałożycielka OPT Gardzienice i Teatru Pieśń Kozła, założycielka Fundacji Voices), poruszając się w przestrzeni sztuk performatywnych, w szczególności teatru, sztuk wizualnych oraz filmu, chcemy badać, w jaki sposób podmiotowa obecność osób określanych jako niepełnosprawne weryfikuje to, co do tej pory przyjmowaliśmy w różnych obszarach bez zastrzeżeń. Okazuje się, że dotychczasowe kategorie, narzędzia oraz język muszą zostać poddane redefinicji. Naszym celem jest skierowanie uwagi na rozwijający się w Polsce od ponad 20 lat obszar sztuki angażującej osoby z niepełnosprawnościami i spojrzenie na niego w szerszym kontekście. Oprócz semestru w ramach projektu zaplanowano seminarium praktyczne – cykl warsztatów (19 maja – 1 czerwca 2016) oraz prezentacje teatralne podczas Olimpiady Teatralnej (21–27 października 2016).
Więcej informacji o projekcie: www.grotowski-institute.art.pl

Publikacja powstała w ramach projektu „Więcej niż teatr” – „Pełnoprawna Sztuka Osób Niepełnosprawnych + Beyond Therapy – konferencja praktyczna” współorganizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego z okazji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1 ,Warszawa
godz. 18:00 – spektakl „Upadki. Odcinek 2” (pokaz możliwy dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego)
godz. 19:00 – spotkanie z autorami książki „21 myśli o teatrze”. na wydarzenia wstęp wolny, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest rezerwacja: rezerwacje@teatr21.pl

Wydawcą książki „21 myśli o teatrze” jest Fundacja Win-Win

cala bela z patronatami