Howgh!

Na premierę „Indian” musimy poczekać do 9 grudnia. Poczekajmy więc na warsztatach teatralnych

Więcej informacji o spektaklu: nowyteatr.org

„Indianie” to wspólna produkcja Nowego Teatru i Teatru 21. Poprzedzają ją rodzinne warsztaty teatralne. Zapraszamy:

Tytułowi Indianie i ich kultura będą punktem wyjścia do rozmowy o różnorodności, o nas samych, naszych wspólnotach, rodzinnych historiach, rytuałach i pielęgnowaniu małych tradycji; a także zaproszeniem do wspólnej zabawy odwołującej się do naturalnych instynktów, relacji międzyludzkich, spontanicznych zachowań oraz bliskości z naturą.

26 listopada, 11:00
Rodzina językowa
Prowadzenie: Justyna Lipko- Konieczna
Nadanie imienia i przydomku jest w plemionach indiańskich sprawą dużej wagi, w którą angażuje się cała wspólnota. Znaczenie mają tu nie tylko cechy charakteru i temperament, ale też próba odwagi, wyzwanie stawiane przez starszyznę młodym członkom plemienia. Podczas warsztatów stworzymy własne historie swoich imion i wspólnie wybierzemy odpowiadające im przydomki.

3 grudnia, 11:00
W kręgu
Prowadzenie: Justyna Wielgus
„Niebo jest okrągłe i słyszałem, że Ziemia jest okrągła jak piłka i wszystkie gwiazdy. Wiatr w swych najsilniejszych porywach wiruje. Ptaki budują gniazda w kształcie kręgów(…) Nawet pory roku tworzą powtarzający się cykl zmian” Czarny Łoś, Szaman Siuksów Oglala.
Wyprawa w poszukiwaniu ukrytych kręgów zarówno w świecie, jak i w nas samych. Będziemy przemierzać podłogę i sufit, będziemy się turlać i wirować. Będziemy kulą śnieżną i objęciem ramion…
Prosimy o zabranie luźnych ubrań.

10 grudnia, 11:00
Potlacz
Prowadzenie: Katarzyna Pawłowska
Dawanie, czy otrzymywanie – co jest przyjemniejsze?
Jak działa wymiana? Czy możemy dzielić się w taki sposób, żeby dzielonych rzeczy było coraz więcej?
Niezwykłe targowisko, które pomoże zastanowić się nad różnymi mechanizmami wymiany. Wyjdziemy od indiańskiego systemu Potlacz, by dojść do współczesnej ekonomii społecznej. Stworzymy własną walutę i zastanowimy się jakimi umiejętnościami możemy się nawzajem obdarować.

Minione warsztaty:

12 listopada, 11:00
Wędrówki plemienne
prowadzenie: Justyna Wielgus, Katarzyna Lalik, Marta Stańczyk oraz Grzegorz Brandt
Dokąd wędrują historie przekazywane z ust do ust?
Jakie ślady zostawiamy po sobie w miejscach, które odwiedzamy?
Spotkanie poświęcone jest tematowi pamięci oraz sztuce opowiadania. Podczas warsztatu dzieci poznają różne środki przekazu – słowo, gest, dźwięk oraz obraz. Stworzą wielkie malowidła z własnymi opowieściami schwytanymi w łapacze snów i wyruszą w podróż w poszukiwaniu śladów historii ukrytych na terenie Nowego Teatru.

19 listopada, 11:00
Wielki wódz
Prowadzenie: Justyna Sobczyk
Wielki wódz zwołuje naradę.
Usiądziemy w kręgu, by wspólnie przywołać figurę szlachetnego wodza Winnetou. Poznamy historię niezwykłego i dzielnego przywódcy indiańskiego plemienia Apaczów, który zaprzyjaźnił się z białym człowiekiem! Opowiemy o ich przyjaźni, żeby następnie przywołać opowieści o naszych najbliższych przyjaciołach i najserdeczniejszych przyjaciółkach.

Udział w pojedynczych warsztatach: 20 zł
Zapisy: bow@nowyteatr.org | 22 379 33 33