Petycja w obronie Cafe Draże! Petycja w obronie Cafe Draże!

Szanowny Panie Prezydencie,

Od dwóch lat w Toruniu funkcjonuje klubokawiarnia Cafe Draże, prowadzona przez Fundację Magazyn Zmian. Przez ten czas miejsce to stało się ważnym ośrodkiem kultury niezależnej, w którym prezentowana jest twórczość wielu młodych artystów, a także realizowane są projekty edukacyjne, społeczne i kulturalne. To ośrodek, w którym swoje miejsce znalazło wiele organizacji pozarządowych i artystów. Nowatorska, kreatywna i jedyna w swoim rodzaju działalność Cafe Draże stała się istotnym miejscem dla wielu mieszkańców Torunia i przyjezdnych gości.

Po raz kolejny w Toruniu dochodzi do sytuacji, w której byt ważnego ośrodka społeczno-kulturalnego jest zagrożony, w związku z decyzjami podejmowanymi przez miejskich urzędników. Po upadku Centrum Wolnego Czasu Teatru Wiczy, Piwnicy pod Aniołem oraz próbie zamknięcia Klubu eNeRDe, Pańscy urzędnicy postanowili zlikwidować Cafe Draże. Dzieje się tak, pomimo Pana przedwyborczych obietnic o osobistym zaangażowaniu w rozwój kultury i wbrew przyjętej „Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020”.

Jeden ze strategicznych celów strategii kultury brzmi: „Toruń stwarza sprzyjające warunki dla wysokiej sztuki oraz dla twórców debiutujących, staje się sceną dla nowych trendów, zjawisk w sztuce i nowych twórców i organizatorów”.

Dziś, w związku z decyzjami o likwidacji kolejnego ważnego ośrodka kultury niezależnej, pokazuje Pan, że przyjęta strategia to nic nie znaczące puste frazesy. Dokument, który zalega na urzędowej półce.
W związku z powstałą sytuacją apelujemy do Pana o podjęcie działań, które będą „stwarzały sprzyjające warunki” dla rozwoju kultury. To od Pana i miejskich urzędników zależą losy Cafe Draże.

Apelujemy o podjęcie działań, których efektem będzie stworzenie warunków do funkcjonowania Fundacji Magazyn Zmian prowadzącej Cafe Draże (http://www.cafedraze.pl/) , w miejscu, w którym klubokawiarnia i Fundacja funkcjonują od dwóch lat.

Petycję można podpisać tutaj:

http://www.petycje.pl/petycja/9746/petycja_w_obronie_cafe_draze.html