2015
Klowni, czyli o rodzinie
W grudniu 2015 r. odbędzie się premiera naszego nowego spektaklu „Klowni, czyli o rodzinie”. Pierwszy raz pracujemy nad nim w tak szerokim gronie – z ludźmi z innych organizacji. Efektem tego są wspólne spotkania, warsztaty, zajęcia. Przygotowujemy również dokument z wywiadami z warszawskimi społecznikami, urzędnikami i osobami, które czują się wykluczone. Działanie współfinansuje Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy Miasto Stołeczne Warszawa
Upadki. Odcinek 2
(…) akcja rozgrywa się w hotelu w dalekiej Mongolii. Aktorzy zdobyli pieniądze na wycieczkę all inclusive. Ekskluzywny hotel ma ofertę dla osób z dodatkowym chromosomem. Co spotka aktorów? Czy cena luksusu nie okaże się zbyt wysoka?
Tisza be-Aw
Przez pryzmat osobistego doświadczenia aktorów przywołana zostanie pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4 – „eliminacji życia niewartego życia”. Historie aktorów, dzieje XX w. i święto Tisza be-Aw połączą się w jednym miejscu. Żałoba po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej skłoni do zadania wielu współczesnych pytań.
Lato w teatrze
Głównym celem warsztatów jest zaktywizowanie dzieci z Górzna i Golkowa oraz zainspirowanie ich do postrzegania świata z innej perspektywy niż ta, z której oglądają go dzisiaj. Realizatorzy udowodnią, że niekoniecznie w dużym i bogatszym mieście trzeba szukać życiowych inspiracji. Postarają się zaszczepić szacunek do swojego regionu, którego siła nie musi polegać tylko na tym, że jest „swój”. Zadaniem projektu będzie wspólne odkrycie tego regionu na nowo, a ważną funkcję będą mieli w tym uczestnicy projektu, którzy przecież znają go lepiej niż prowadzący – osoby spoza lokalnego środowiska.
Teatr 21 na Festiwalu Menteatral
Teatr zbudowany ze snopków, koncerty w kościele ze szklanym dachem i tłumy, tłumy widzów. Teatr 21 jedzie na festiwal Menteatrál do czeskiego Neratova w Górach Orlickich.
Turkusowe wakacje
Letni wypoczynek na pojezierzu brodnickim. Kreatywnie, lokalnie, razem.
2014
Teodor
„Dzieło autorskie Marii Szczodrowskiej wpisuje się w obecną na świecie tendencję do tworzenie przez artystów książek ważnych społecznie, a jednocześnie pięknych i doskonale zaprojektowanych. Na naszym rynku ciągle brakuje takich pozycji.”
Iwona Chmielewska
O!Swój
Projekt „O!Swój” to komplementarne działanie edukacyjne. Uczestników warsztatów, nauczycieli mazowieckich szkół, chcemy wyposażyć w umiejętności, które ułatwią im partnerskie relacje z uczniami. 36-godzinne zajęcia nie mają być dla pedagogów doraźnym wydarzeniem, ale rzeczywistym spotkaniem z szerokim spectrum edukacyjnych możliwości, jakie daje teatralna scena. Przedłużeniem warsztatów, a raczej ich drugą częścią, będą pokazy spektakli Teatru 21, na których nauczyciele pojawią się ze swoimi klasami. Dla uczniów zorganizujemy godzinne, przed- i pospektaklowe zajęcia – o ich dalszy ciąg w szkołach zadbają pedagodzy.
Critical Juncture
Critical Juncture to prezentacja polskich artystów tworzących sztukę społecznie zaangażowaną podczas KochiMuziris Art Biennale 2014 oraz Cochin Carnival w Indiach. Projekt ma na celu zbadanie postaw i strategii artystycznych w Polsce i w Indiach wobec przemian społeczno-politycznych w obu krajach na przestrzeni ostatnich 30 lat.
Śmiertelnie trudna gra
Projekt „Twórczość zabija strach” jest skierowany do dzieci z klas 0-3 oraz ich wychowawców, rodziców i opiekunów. Teatr 21 konsekwentnie szuka okazji do spotkania z młodymi widzami, tym razem zapraszamy na spektakl „Śmiertelenie trudna gra”. Są sprawy, których mali, ale też dorośli ludzie, bardzo się boją, na pewno do tych spraw należy temat Śmierci.Czy sposobem jest brak rozmowy, unikanie trudnych tematów?Mamy na to swoją odpowiedź: Twórczość zabija strach!!! Zachęcamy do wspólnego tworzenia i rozmawiania.Zapraszamy na kameralny spektakl „Śmiertelnie trudna gra” z muzyką na żywo, który opowiada historię niezwykłego spotkania. Nieodłącznym elementem przedstawienia jest warsztat dla dzieci.
Żywe lekcje historii
Na początku były filmy. Pomysł na „Żywe lekcje historii” pojawił się później. Po wyprodukowaniu „Hakerów wolności” (2010) i „Panoptikonu” (2012) dało się słyszeć, że to dobre kino edukacyjne, a skoro tak, wypadałoby zaprezentować je uczniom i porozmawiać z nimi o historii. Tak też postanowiliśmy zrobić.
Każdy z obrazów jest bazą dla innego rodzaju lekcji. „Hakerzy wolności” to fundament spotkań, które nazwaliśmy „Bliżej solidarności”. „Panoptikon” to bardziej pokaz filmowy, który poprzedza ok. 30 minutowa prelekcja o toruńskim areszcie śledczym, który był świadkiem zaborów, odzyskania niepodległości, II wojny światowej, PRL-u i III RP.
Sam Luxton
II RP. Niektórych ten skrót przeraża, ale po koncercie Sama Luxtona wszyscy będziemy potrafili rozwinąć go śpiewająco. Sam Luxton, toruński zespół muzyczny. Co grają? Znany toruński artysta Mariusz Lubomski, gdy usłyszał piosenkę „Pora na cud”, pokiwał z uznaniem głową i powiedział: – Trochę jak Republika
Ocalić od Zapomnienia
Bazą podróży pt. „Ocalić od zapomnienia” były intensywne wizyty w dwóch miastach. Trzy spotkania zorganizowaliśmy w Brukseli (w Szkole Europejskiej, Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Joachima Lelewela i Instytucie Polskim), a raz zawitaliśmy do SPK im. gen. Stanisława Maczka w Antwerpii. „Hakerów wolności” obejrzało ponad sto osób. Film Marcina Gładycha nie był jedynym elementem „Żywych lekcji historii”. Pokaz poprzedzała krótka prezentacja przybliżająca historię PRL-u, a ukoronowaniem wydarzenia były rozmowy z Krzysztofem Turowskim (internowanym 13 grudnia 1981 r. działaczem „Solidarności”, a później korespondentem Radia Wolna Europa) oraz Jakubem Boratyńskim (najmłodszym uczestnikiem Okrągłego Stołu i obecnym szefem Wydziału Zaufania i Bezpieczeństwa Komisji Europejskiej).
Turkusowe wakacje
Letni wypoczynek na pojezierzu brodnickim. Kreatywnie, lokalnie, razem.
eMuzeum Historyczno-Wojskowe
Wirtualne muzeum Fundacji MHW gromadzi i opisuje posiadane obiekty tak, jak tradycyjna instytucja, z tą różnicą, że prezentuje je w Internecie. To także nasz sposób na zaprezentowanie obiektów bardzo rzadkich, nietypowych i normalnie niedostępnych dla zwiedzających (np. bardzo drobnych lub zniszczonych). Pomogła nam w tym specjalistyczna firma, która wykonała dla nas m. in. trójwymiarowe modele i skany wybranych przez nas obiektów.